Bayram Makyajım / Eid Makeup

0
692

Hi everyone today I want to share my simple makeup look for Eid of Qurban. I tried to keep it simple, and I choosed things that it would be easy to put on the purse because of the eid visits. Lately I’m not using foundation all over my face I’m trying to get used to use concealer for problemed areas.

I concealed my blemished areas Catrice Prime And Fine Anti-Red Coverstick after that I used NYX HD concealer to cover up every thing. I set them all with Rimmel London Stay Matte powder, for this I used my baby Ecotools powder brush. For lips I used Benefit Coralista lipgloss. I choose TheBalm California palette because of it’s size, and I used highlighter color on my lids and applebone, and lightly used the blush on my cheeks. Last but not least I finished my makeup with Gosh waterproof mascara. 

Herkese yeniden merhaba, bu bayram makyajımı olabildiğince sade ve kolay tutmaya çalıştım. Kullandığım ürünleri de ziyaretlerde yanımda taşıması kolay olacak küçük boyutlara sahip ürünlerden seçtim.

bayram makyajım (2)Yüzümdeki kızarıklıkları önce Catrice’in yeşil kapatıcısı ile kapattım, sonra üzerinden Nyx Photo ready Porcelain rengi ile geçtim. Tamamını güzelce Rimmel London Stay Matte pudra ile Ecotools travel size setin pudra fırçası yardımı ile  sabitledim. Ruj olarak ise Benefit Türkiye’nin Coralista adlı lipglossunu tercih ettim.bayram makyajım (1)Allık, aydınlatıcı ve farda ise tercihim minik boyutundan dolayı TheBalm AutoBalm California paletinden yana oldu. Göz kapaklarımın tamamına hafifçe highlighter rengini sürdüm. Yine aynı rengi elmacık kemiklerimin üzerine hafifçe uyguladım. Paletin içerisinde yer alan şeftali tonlarındaki allığı da oldukça hafif bir şekilde yanaklarıma sürdüm. Son olarak Gosh’un bu yaz çok severek kullandığım suya dayanıklı maskarasını sürerek makyajımı tamamladım.

*cover photo by: @hanimzzzade (instagram)

 -xoxo, madam kişot

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here