Cuma Ritüeli 2/Mucizeleri Kadınlar Yaratır/I Don't Know How She Does It

10
1034

Hep beraber yorucu bir haftayı daha ardımızda bıraktık, günler birbirini,biz de günleri kovalıyoruz. Ve bu hayat telaşesi içinde bizi asıl mutlu eden şey nedir diye hiç düşünmeden koşturuyoruz. Hepimiz iyi birer kariyer, aile, hayat peşindeyiz ama yaptığımız şeylerden kaçı bizi gerçekten mutlu ediyor? Haftanın 168 koca saatinden kaçını bizi mutlu eden şeylerle, değer verdiğimiz insanlarla geçiriyoruz?

i-dont-know-how-she-does-it-poster

Bu haftaki film önerim öylesine kafanızı boşaltmak için izleyebileceğiniz aynı zamanda kadınlar olarak hayatta biribirimize destek olmamızın ne kadar önemli olduğunu da hatırlayabileceğiniz, yönetmenliğini Douglas McGrath’in yaptığı 2011 Amerikan yapımı I Don’t Know How She Does It. Başrol oyuncusu Sarah Jessica Parker olan film iş hayatında başarıdan başarıya atlayan iki çocuk annesi Kate’in ailesi ve işi arasındaki mücadelesini anlatıyor. Finaldeyse karar vermesi gereken soru hangisinin onu daha mutlu ettiği.

Bence filmin en güzel yanlarından birisi film içinde Kate’in etrafındaki kadınların onun hakkında ne düşündüklerine dair kısa kesitlerdi. Etrafımızdaki kadınlar çok güzel bir şekilde birer karakterle kategorize edilmişti; destekler ve köstekler.

Hepimiz biliyoruz ki sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde, tarihin en başından beri, kadın olarak topluma kendini kabul ettirmek zordur. Hz.Havva Hz.Adem’in cennetten atılma sebebi olarak gösterildi yüzyıllarca, kız çocukları diri diri gömüldü, Avrupa’da kadınlar cadı oldukları gerekçesiyle kazıklara çakılarak öldürüldü, günümüzde bile hala yayınlanan bazı dini kitaplarda kadınların kucağında şeytan oturduğu yazılıyor. Size bunun gibi onlarca karalama kampanyası daha yazabilirim. Dünyanın en gelişmiş ülkesi olarak görülen Amerika’da bile birebir aynı niteliklere sahip elemanlarda erkeklerin işe alınma oranı %11 daha fazla. Ülkemizde ve Ortadoğu’da oran kaç düşünmek bile istemiyorum. İşte Kate bütün bunlara rağmen kariyerinde gerçekten güzel bir ivme kazanmışken anne ve eş olmak ile ilgili ikilemleri başlıyor.

19861759.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Ben filmi izlerken bunları düşündüm sürekli, sanırım bazılarımız için oturup eğlencesine izlenecek bir film değil sadece.

İşte size hafta sonu boyunca kafanızı kurcalamasını dilediğim bir soru, kendinizi tahlil etmek için de bir fırsat; tüm bunlar olurken biz birbirimize ne kadar destek çıktık?

Her şeye rağmen elinden geldiğince hemcinsini destekleyenlerden misiniz?

Yoksa sorun her ne olursa olsun nedenin onlar olduğunu düşünenlerden mi?

 xoxo,madam kişot

10 YORUMLAR

    • Çok teşekkür ederim tatlım ne mutlu bana :* tarif ayda bir olacak inşAllah, her hafta bulmakta ve uygulamakta vakit olarak biraz sıkıntı çekiyorum 🙂

    • Başlamalısın ben de yabancı dizi izliyorum sürekli ama filmin yerini hiçbir şey tutmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here