Cuma Ritüeli 4 (Tarifli) / Where Do We Go Now?

8
1013

Where Do We Go Now

 

Hayatın nasıl gelip de geçtiğini anlamak hakikaten çok güç, ne ara 4. ritüele geldik bilmiyorum. Ama işte buradayız hem de ben tarifimi de yanımda getirdim.

Bu haftaki film önerim Peki Şimdi Nereye?  yönetmenliğini Nadine Labaki’nin yaptığı, 2011 Fransa ve Lübnan ortak yapımı film 84. Akademi Ödülleri’nde Lübnan’ın En İyi Yabancı Film kategorisinde ödül almasını sağladı ve Toronto Uluslarası Film Festivali’nde Halk ödülüne layık görüldü.

Film savaş sonrası Lübnan’ın ücra bir köşesinde beraber dostça yaşayan Müslüman ve Hristiyan halkın ülke genelinde başlayan isyanlardan nasıl etkilendiğini ve kadınların bununla olan eşsiz mücadelesini anlatıyor.

Benim filmi izlememle alakalı size kısacık bir anektod aktaracağım ne kadar özel bir film olduğunu anlayın diye; arkadaşımla bizdeyken ne izlesek diye düşünürken bu filmi önerdi “Ben daha önce izledim ama tekrar izleyebilirim” deyince Büşra,  “Ben hayatta bir filmi iki kere izleyemem” deyiverdim, hayatta hiç bir zaman büyük konuşmamak gerek, zira ertesi gün filmi bir de annemle beraber izledim.

19740316.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Bana göre bu film değer verdiği erkekleri; oğullarını, kardeşlerini, eşlerini, babalarını kaybeden Siyah Giyinen Kadınlar’ı anlatıyor. Onların tekrar siyahlara bürünmemek için neleri feda edebileceklerini… Film yukarıdaki fotoğrafta yer alan kare ile başlıyor ve sizi içine çekiyor, ve sizi yüz on dakika boyunca kahkaha ve hüzün dolu kadınların yanına götürüyor.

where_do_we_go-now_03

 Şimdi sıra geldi bu haftaki tarife, filmde kadınlar haşhaşlı kek ve kurabiye gibi şeyler yapıyorlar ben de ondan esinlenerek haşhaşlı mini muffinler yaptım.

2014-07-10_22h31_02

Malzemeler;

4 yumurta

1 su bardağı toz şeker

1 su bardağı sıvı yağ

1 su bardağı süt

2 paket vanilin

1 paket kabartma tozu

İstediğiniz oranda haşhaş

Bir kaç damla limon

Yapılışı: Tüm malzemeleri beraber çırpıp önceden ısıtılmış fırında 180°C ‘de pişiriyoruz.

IMG_7050

Son olarak ben bu filmi sadece bir film izlemek için değil de içinde bulunduğumuz Dünya’da kadın olarak ne kadar önemli olduğumuzu görmeniz için izlemenizi istiyorum. Barışı da savaşı da tetiklemenin nasıl elimizde olduğunu hatırlayın, kızlarınıza da ne kadar önemli ve güçlü olduklarını hissettirmeyi unutmayın diye izleyin istiyorum.

Umarım değerinizi hatırlarsınız ve hatırlatırsınız….

 xoxo, madam kişot

 

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here