Dikiş Dikmeye Nasıl Başladım?

0
612

Beni Instagram’da takip edenleriniz varsa son zamanlarda dikişe merak saldığımı fark etmişsinizdir. Story’lere diktiğim birkaç modeli de eklemiştim. Oradan pozitif geri dönüşler alınca bloga da paralel olarak eklemeye karar verdim. Ölçü ve kalıplar için de daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. Bu uzun girizgahtan sonra gelelim dikişe nasıl başladığıma. Aslında bundan da Instagram’da biraz bahsetmiştim.

Dikiş öğrenmek çok uzun zamandır hayallerim arasındaydı. Hatta fakültedeyken birkaç yer ile de görüşmüştüm. Ama bir türlü içime sinen bir yer bulamamıştım. Bu yaz evde otururken İsmek’te yaz kurslarına göz atmaya karar verdim. Bir de baktım ki 3 haftalık pratik dikiş kursu var. Yedeklerde olmama rağmen başvurdum, ertesi gün kursa kabul edildiğimi söyleyen bir telefon aldım ve başladım dikiş macerasına.

Çocukken teyzemin yanında birkaç saçma denemem olsa da el dikişimin berbatlığını bildiğim için açıkçası makinede de çok başarılı olacağımı sanmıyordum. Ama uzun dönemde dikiş bilgisinin çizim ve tasarım kısmında da işime yarayacağını düşündüğüm için teorik de olsa kendimi geliştirmek istedim.

Kursta beklediğimden daha iyi bir performans gösterdim Allah’a şükür. Her ne kadar kurs hocam böyle düşünmese de… Hayatı boyunca sadece düğme dikmiş bir insandan bir anda terzi kesilmesini beklememek gerek değil mi ? Sabrın solu selamettir diye boşuna dememişler. Şu ana kadar izlediğim yaklaşık 395905… tane dikiş videosu, kalıp çıkarma eğtiimleri, ve ezberlenen pinler sonucu giyilebilir parçalar dikmeye de başladım.  Çocukluğumdan beri teyzelerimde gördüğüm o detaylı dikiş tekniklerini uygulamıyorum. İlk önceliğim pratik ve kolay modelleri deneyerek kendimi geliştirmek. İlerleyen zamanlarda ise daha detaylı şeyler yapabilmek.

Bu uzun yazıdan sonra hala buradaysanız öpüyorum bal yanaklardan ? Bu ayki hedeflerim;

  • Halloween’e uygun bir dikiş yazısını sizinle paylaşmak. -kumaş arayışındayım-
  • Instagram hikayesinde yaptığım off-shoulder elbiseyi burada derli toplu bir şekilde sizinle paylaşmak.

Umarım kafamdakileri yerine getirebilirim. Kendinize iyi bakın -xoxo, madam kişot

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here