Dikiş Projesi: Yarasa Uyku Gözlüğü

0
698

Bu sene için hazırladığım Cadılar Bayramı’na özel Kendin Yap projelerinin ilkinde artık kumaşları değerlendiriyoruz! Daha önce dikişe nasıl başladım yazısında ve Instagram profilimdeki videolarda bahsettiğim gibi dikişe başlamamın en önemli nedenlerinden birisi hızlı tüketim moda sektörüne karşı kendi kıyafetlerimi üretebilmekti. Herkesin üretmeyi bırakıp tüketime odaklandığı günümüz dünyasında israf her sektörde zirvede. Eskiden alınan kıyafetler kardeşler ve tanıdıklar arasında değerlendirilirken artık en fazla belediye kumbaralarına atıyoruz. Bu yüzden ben de dikiş dikerken artan tüm kumaşları büyük ve küçük parçalar olarak biriktirip bir şekilde değerlendirmeye çalışıyorum. Uzun zamandır aklımda uyku gözlüğü dikmek vardı. Ama sevdiğim bir kalıp bulamamıştım. 

Neler yapabileceğimi araştırırken Craftsy sitesinde bu harika uyku gözlüğü kalıbına denk gelince Ekim ayında mutlaka yapıp paylaşmalıyım dedim. Siz de bu uyku gözlüğünü denemek isterseniz uyku gözlüğünün ücretsiz kalıbına şuradan ulaşabilirsiniz.Malzemeler: 
 • dilediğiniz renkte ve desende kumaşlar
 • yumuşak olması için metre elyaf, polar, peluş vb yumuşak bir malzeme
 • ışığı daha az geçirmesi için siyah renkli astar kumaş
 • uygun renkte ip
 • iğne
 • makas, varsa sürfile makası
 • yassı lastik
 • varsa dikiş makinesi ya da dikiş iğnesi

 1. Öncelikle çıktısını aldığımız uyku gözlüğü kalıbını sabun, kalem, tebeşir vb ile üç kumaşa da ayrı ayrı çiziyoruz
 2. Çizdiğimiz yerlerden kumaşları kesiyoruz. 
 3. İki kaşımız arasındaki mesafeyi ölçüp bundan 2 parmak kadar kısa olacak şekilde lastiğimizi kesiyoruz. Daha şık görünmesi için lastiğin dışına kılıf olması için lastiğin boyunun iki katı, eninin de 4 katı olacak şekilde bir dikdörtgen kelsiyoruz.
 4. Lastiği ikiye katladığımız (yanlamasına) dikdörtgenin ortasına iğneleyip bir ucunu dikiyoruz. Diğer ucuna da çengelli iğne takıp kenara alıyoruz ve uçları açık kalacak şekilde yanlarını dikiyoruz.
 5. Bir kalem/çengelli iğne yardımı ile diktiğimiz dikdörtgeni düz tarafına çeviriyoruz. Çengelli iğne taktığımız lastiği öbür uca getirip içeri kaçmasına izin vermeden dikiyoruz.
 6. Dolgu kumaşı ve dış kısma gelecek kumaşı üst üste koyuyoruz.  Hazırladığımız lastiği 4. karedeki gibi  üzerine iğneleyip dikiyoruz. Daha sonra bu kısımlar içeride kalacağı için lastiğin uçlarının çok temiz olmasına gerek yok. Ama gözlüğü çok küçültmemek adıan bir cm den fazla dikiş payı bırakmamaya dikkat edin. 
 7. Lastiği de diktikten sonra alttaki iki kat kumaşın üzerine astarı düz yüzleri birbirine bakacak şekilde yerleştirip iğneliyoruz. -Yeni başladıysanız bu kısım biraz kafa karıştırabiliryor. En altta polar kumaş, üstünde güzel tarafı yukarı bakacak şekilde dışta kalacak kumaş olacak. Bunların üzerine lastiği diktikten sonra astar olarak kullanacağımız siyah kumaşı güzel yüzleri birbirine bakacak şekilde üzerine iğneleyeceğiz.-
 8. Mavi ile işaretlediğim yer haricinde uyku gözlüğünün kenarlarını dikiyoruz. Dikerken lastik iç kısımda kalacak onu dikmemek için bir lastik ya da klips yardımı ile bir araya toplarsanız daha rahat olur. Diktikten sonra yuvarlak kısımlara küçük küçük çıt atıyoruz ki çevirince kasmasın. Daha sonra da fazlalık olan kısımları kesip açık bıraktığımız yerden ters çeviriyoruz. 
 9. Ters çevirdikten sonra açık bıraktığımız köşeden makas/kalem vb bir şey ile tüm köşeleri itiyoruz ve gözlüğün tamamını üst dikiş ile sağlamlaştırıyoruz. Ütümüzü de yaptıktan sonra uyku gözlüğümüz kullanıma hazır!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here