DIY: Dekoratif Kozalaklar

2
1460

Aralığın ikinci haftasını da ardımızda bıraktık, havalar iyice soğudu kışı iliklerimize kadar hissediyoruz artık, içinizi ısıtan kahvenizin tüten dumanı ile selamlarımı yolluyorum size. Haftanın son yazısı bir kendin yap projesi: DIY: Dekoratif Kozalaklar

Aylar önce internette gördüğüm bu dekordan ilham almam ile başlayan, aslında o zaman yapıp bitirdiğim bir proje. Ama kışa yakıştırdığımdan ve yılbaşını kutlayanlar için de güzel bir dekor olabilir diye düşündüğümden doğru zamanı bekleyip yazmak istedim.

Proje için ihtiyacımız olanlar;

  • Kozalak
  • Akrilik Boya
  • Fırça
  • Palet (palet gibi kullabileceğiniz her şey olur ben köpük tabak kullanıyorum)
  • Vernik (isteğe göre)

Öncelikle ilk yapmanız gereken kozalakları yıkayıp kurutmak, yurtdışında bunun için fırın kullanılsa da ben yazın yaptığım için güneşten faydalandım.

İkinci adımda ise istediğimiz renkteki akrilik boya ile kozalağımızı fırça yardımı ile boyuyoruz, ben iki farklı tipte fırça kullandım farklı dokular elde etmek adına, Badana fırçalarının minyatür versiyonu olan fırça ile tamamını tek bir renk değil de yüksek yerler yoğun diğer yerlere de hafifçe değmiş silik bir görünüm elde ediliyor ve çok daha hızlı bitiyor, iki fırça ile elde edilen sonuçların farkını aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz.

Boyama işlemi bitince bir iki saat kurumalarını bekliyoruz, bu süre kuruması için fazlasıyla yeterli çünkü akrilik boya en hızlı kuruyan boyalardan birisi. Biz ne olur ne olmaz deyip işimizi sağlama alalım yine de. Kuruduktan sonra farkedersiniz zaten oldukça mat oluyor sonuç bu yüzden sprey vernik ile vernikleyip kullanırsanız çok daha parlak bir sonuç elde edersiniz. Verniğin isteğe bağlı oluşu da tam burada beliriyor eğer tam mat istersiyorsanız verniksiz parlak istiyorsanız vernikli kullanabilirsiniz. Eğer verniklemeden hareket edecek ya da sürtünecek bir yerde kullanırsanız boyalar zamanla çıkabilir.

Dekoru nasıl kullanacağınız ise tamamen size kalmış ister benim gibi fanusun içinde sergileyin isterseniz hasır tabaklarda. Umarım beğenmişsinizdir ve faydalı olmuştur, her zamanki gibi aklınıza takılan herhangi bir şey olursa lütfen yorum kısmına yazın. İyi pazarlar!

xoxo, madam kişot

 

2 YORUMLAR

    • Teşekkür ederim canım :* Ben de çok beğeniyorum. Bir de bunların iyice minikleri oluyor bulursam onlardan da yapıp odamda kullanmak istiyorum 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here