Favori Android Uygulamalarım

0
725

Akıllı telefonlar artık hepimizin vazgeçilmezi, yediden yetmişe herkesin elinde model model görüyoruz. Kimisi oyun oynuyor kimisi sosyal medya mecralarında uygulamadan uygulamaya atlıyor, herkes kendi zevkine ihtiyacına göre gününün büyük bir çoğunluğunu onlarla beraber geçiriyor. Peki adı üstünde “akıllı” olan bu telefonları biz ne kadar akıllıca kullanıyoruz?

Eminim ki hepimiz telefonlarımızı almadan önce bütün özelliklerini milim milim inceleyip kıyaslayarak seçiyoruz, hakkında tonlarca video izleyip sayısız inceleme yazısı okuyoruz. Peki sonra ne oluyor? Yani kaçımız o özelliklerin tamamını olmasa bile en azından yarısını kullanıyor?

Ben Samsung Note 2 kullanıcısıyım ve eminim ki değil kullanmak orada olduğunu bile bilmediğim bir çok özellik mevcut. Ve itiraf etmeliyim ki çok kısa bir süre öncesine kadar telefona bakmam gereken şekilde bakmıyordum. Evet oyunlarım, uygulamalarım vardı ama telefonumu kendim için özelleştirmemiştim ve olması gerektiği gibi yani hayatımı kolaylaştıracak şekilde düzenlememiştim. Neden bu kadar zaman bekledim bilmiyorum, sanırım gözünüzün önünde duran ama bir türlü aklınıza gelemeyen şeylerden birisiydi benim için bir yıl boyunca. Eğer siz de benim gibiyseniz aşağıdaki uygulamalar ile akıllı telefonunuzun hayatınızı kolaylaştıracağı çağa adım atabilirsiniz.

1. My Study Life

Bu sene başında kendi kendime daha özenli bir öğrenci olma sözü verdiğim zaman keşfettiğim ve o zamandan beri de bana büyük kolaylık sağlayan bir uygulama.Uygulama ile ders programınızı, akademik takviminizi, sınav saatlerinizi ve ödev listenizi devamlı yanınızda taşıyabilirsiniz.

My Study Life - screenshot

 

Bunun için kağıt ve kalem var zaten derseniz size kocaman bir DUR! tabelası göstermem gerekir, her ne kadar bir çok şeyde hala kağıt ve kalem kullanmayı tercih etsem de daha demin bahsettiğim şeyler için My Study Life vazgeçilmezim oldu.

My Study Life - screenshot

 

Çünkü hiç bir kağıt kalem bana dersimden yarım saat önce haber verip, sınavlarımı hatırlatmıyor ya da ödev teslimime kaç günüm olduğunu bana söylemiyor. Öğrenciler için inanılmaz yararlı bir uygulama üstelik ücretsiz!

2. Swackett

Ünlü güzellik gurusu Michelle Phan‘ın videosunda görüp indirdiğim Swackett “A different kind of weather app.” yani “Değişik bir hava durumu uygulaması.” mottosuna sahip bir uygulama. Neden mi derseniz, uygulama bulunduğunuz konuma göre o gün ne giymeniz gerektiğini söylüyor. Benim gibi terler miyim üşür müyüm ikileminden bir türlü kurtulamayanlar için güzel bir yol gösterici, ayrıca çok seyahet eden birisiyseniz de valizinizi hazırlarken size epey faydası olacaktır.

Bunun dışında tabii ki uygulamanın içinde klasik hava tahmini özelliği de bulunuyor, uygulamada evcil hayvanlar için de ne giyilmeli kısmı bulunuyor. Benim en sevdiğim özelliklerinden birisi ise bugün yanınıza almanız gerekenler kısmı,

swackett dont leave home without us

bir diğer eğlenceli özelliği ise “Peep” yani içindeki karakterler o gün olan özel bir olaya göre değişebiliyor ve kısa küçük bilgiler de uygulama içinde güncellenerek yer alıyor, mesela ben bu yazıyı yazarken dünyada en çok tüketilen beş meyve ve ingilizcedeki en eski kelimenin “town” olduğunu da öğrendim. Ve bu uygulama da yine yeniden ücretsiz!

3. Plants vs. Zombies

Son uygulamamız ise bir oyun. Bunun telefonunuzun hayatınızı bir adım öne taşımakla pek ilgisi olduğu söylenemez ama arada eğlenmek de lazım değil mi? Plants vs. Zombies benim için oldukça değerli bir oyun, masaüstü versiyonunu birkaç gün içinde bitirmiştik yıllar önce akıllı telefonlar ortada yokken, ve ikincisini çok aramıştık ancak bulamamıştık sadece bir kaç görseli vardı. Yıllar sonra eski dostumuza gelişen teknoloji ile kavuştuk.

Son güncelleme ile Far Future, Dark Ages ve Beach kısımları da geldi, tadından yenmez oldu bir de ilkinde yani androiddeki ilk versiyonda Zen Garden yoktu o da eklenmiş şirin şirin bitkilerimizi yetiştirip boostları kapıyoruz.

Neyse yükleyin oynayın, bir de siz muhtemelen masaüstü versiyonu indirmeyeceğinizden bu muhteşem şarkıyı duymadan geçmeyin diye bunu da bırakıyorum buraya normalde bütün oyun bittiği zaman bu çıkıyordu;

Umarım aralarında sizin için faydalı olacak olanlar vardır, yazının ikinci kısmı da yakında gelecek sizi sıkmamak için ikiye bölmeye karar verdim. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın…

xoxo, madam kişot

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here