Hayırlı mı Ramazanlar?/ Ramadans are good?

6
894

 

Herkese merhaba, bugün Ramazan ayının ikinci günü. Allah bütün inananların orucunu kabul etsin. Bugün modayla hiç alakası olmayan bir konu hakkında yazıyorum. Belki de birçoğunuz senin ne haddine bu yazdıkların diyecek, hakaret edilmediği sürece yorumlarınızı görmekten mutluluk duyarım. Yazıma geçmeden son olarak, burada yazdığım her şey sadece oruç tutanlar için her ne sebeple olursa olsun yerine getir(e)meyenlerin kendilerini ilgilendirir.

Hi everyone, today is first day of Ramadan, Insaallah Allah may accept our fasts. Today I’m writing a subject which has no relate with fashion, maybe most of you think it’s not my job to wrte about it, I will be happy to see your comments accept insults. Before going to my post everyting I’m going to say is for people who is fasting.

Son bir kaç sene içinde Türkiye’de İslami bilinci olan kesim rahatladı, hem ekonomik hem de hürriyet bakımından. Ve ne yazık ki paralel olarak yaz aylarına denk gelen Ramazan ayında oruç tutma oranları azaldı. Halbuki ben her zaman için oruç tutmanın Müslümanlıktan çok Türklükle bağdaştırıldığını düşünmüştüm ülkemizde. Hani ramazanda “Oruç tutmuyor musun? Aaa…” replikleri olur da namaz kılmayana laf etmeyiz ya mesela tüm bunlar beni bu düşüncelere itmişti. Sonra bir baktık ki hava 30°C oldu mu o cümleler de buhar olup uçuyormuş.

Protective Muslims in Turkey unbend in last years, both economically and liberty. And sadly in these years Ramadan is at summer and the number of fasting people decreased. Whereas I always thought that fasting is about being Turkish more than about being Muslim in our country. Can you remember that people were surprized when you say you are not fasting but they don’t find interesting that you are not a prayer? But than Ramadan comes to summer and these sentences are evoperated too.

Ama beni asıl rahatsız eden bu değil. Geçen gün internette gezinirken bir sitede iftar kampanyaları sayfasına denk geldim ve fiyatları görünce gerçekten üzüldüm bizler adına, size etik bulmadığım için sitenin adını vermeyeceğim anlayan olursa lütfen yazmasın.

But this is not the subject of today. The other day I was surfing on internet and I saw iftar campaigns and i feel very sorry for us. I won’t tell you the name of the site and if you recognize it please don’t write it.

 

10246658_10204270187576242_2110702121212201005_n

 

Sitedeki kampanyalı iftar fiyatları 35 tlden başlıyor ve 240 tlye kadar çıkıyor. Ramazan’ın anlamı aç ve susuz olanın halinden anlamak evvela. Kendini bir ay için bile olsa onun yerine koymak. Şu dur durak bilmeyen, bir türlü doyuramadığımız nefislerimizi bir nebze olsun köreltebilmek, terbiye etmek. Peki bizler ne yapıyoruz? Bir yetimin belki de 10 gün 15 gün doyabileceği parayı tek bir iftarımız için harcıyoruz. Hem de canlı müzikle, manzaralı restorantlarda, yatlarda. Evde olsak da pek bir şey değişmiyor aslında, yılın hiçbir zamanında göstermediğimiz özeni Ramazan’da gösteriyoruz. Şahşahalı sofralar, çeşit çeşit yemekler ile iftarımızı açıyoruz. Aklımıza sünnet olan iftarlar gelmiyor bile, hurmayla ve suyla açılan tek çeşit bilemedin iki çeşit yemekler doyurulan karınlar…

As you can sea prices is changing between 35-240 turkish liras and these prices are on sale! The meaning of Ramadan is understand hungry or thirsty people at first. Put your self on their shoes even for a month. And what are we doing? We are paying a grand total just an iftar which an orphan can pass 10-15 days literally. Also with alive music, at yatchs. Actually nothing is changes when we stay at home we are cooking a lot of food and our tables looking like feast tables. And sadly we don’t think about the iftars at sunnah.

En son ne zaman düşündük Ramazan nedir diye? Kaçımız okudu orucun farz oluşu ile ilgili ayetleri, hadisleri? En son kaçımız evine Allah misafiri deyip ihtiyaç sahibi birini iftar sofrasında ağırladı?

When did we think about the meaning of Ramadan? How many of us read the verses about Ramadan? How many of us bring a needy person as a guest of Allah?

Gelin bu Ramazan hep beraber daha bilinçli olmaya çalışalım, nefislerimize biraz olsun dur demeye çalışalım. Nouman Ali Khan bir konuşmasında diyor ki; Allah Ramazan ayı boyunca Şeytan’ı bağlarmış nefislerimiz ile olan savaşımızdan daha da güçlü çıkalım diye. Hazır o da yokken her akşam ezanında orucun sadece midemizle tutulmadığını hatırlamaya çalışalım.

Let’s try to be better this Ramadan. Nouman Ali Khan says Allah put Satan away and he allowed us to train our selves stronger. It’s an opportunity lets challenge with our selves this Ramadan and please remember that fasting is not about stomach only.

  Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim. İnşallah hayırlı olur Ramazanlar…

Thanks for reading everyone. Insaallah Ramadans will be good. 

Dipnot: bu haftaki bütünlemelerim için dualarınıza duacıyım.

Ps: I will be so happy if you pray for my exams. 

xoxo, madam kişot

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here