İyi Kalpli Prenseslere İnat; Bad Girl Modası

5
1297

Sonbahar-kış sezonunda her türlü desen ve rengi görsek de iki ana tema altında birleşmişti bütün tasarımlar; cici kızlar ve kötü kızlar. Kış Masalı yazımda ağırlıklı olarak prenses ciciliğindeki kıyafetlere yer vermiştim, bugünkü yazım ise tamamen “kötü kızlara” ayrıldı.

Son zamanlarda en renkli şarkıcıların bile bu akıma destek çıkacak nitelikteki giyimleri, kadının değişen rolü gibi şeylerle Şeker Kız Candy’den Ay Savaşçısı’ndan anımsayacağınız Nehelia’ya doğru yol alıyoruz, değişen zaman şartlar, dünya belki de bize sadece masum kızı oynayarak istediğimiz şeyleri elde edemeyeceğimizi öğretmeye başladı… İşte tüm bu değişkenlerin neticesinde her koleksiyonlarda “Bad Girl” tarzına yer verilmişti, değişen tek şey dozajı ve sayıca çokluğuydu.

dolce and gabanna

Dolce & Gabanna ağırlığı masalların iyi kahramanlarına verse de üvey kız kardeşleri de unutmamıştı. Bu elbise üste tam oturan kesimi, yoğun drapeleri ve en önemlisi de belindeki ipli korsesi ile hem iyi hem de kötü görünmeyi başarmış, zaten en tehlikelileri de hep onlar değil midir?

jean paul gaultier

Jean Paul Gaultier şüphesiz “Bad Girl” temasını en yoğun kullanan isimdi, opak siyah çorapları bilekte biten kalın topuklu botları ile klasik çekemeyen kötü kızlardan bol bol gösterdi bize. İster demode deyin ister high-fashion öldürücü bakışlarınızı üzerinize geçirdiniz mi gerisinin pek de bir anlamı yok zaten.

atelier versace

Versace Atelier her zamanki klas havasından ödün vermeden nasıl “Karanlık güçler adına!” deniri hepimize gösterdi. Ütü izli pantolonları kibar topukluları ile normal iş toplantısına gidiyor havasında olsa da kafanızı biraz kaldırdığınızda siyah deri eldivenleri ve kemer detaylı tek omuz bluzü ile bunun basit bir iş olmadığının ipuçlarını bizlere verdi. Üst, tıpkı milenyum çağının şehirli kadınları gibi maskülenliğin ve feminenliğin de güzel bir homojeni…

ulyana sergeenko

Matrix filminden sonra uzun siyah deri pardesü dediğimizde aklımıza başka bir şey gelemez oldu, son senelerin parlayan yıldızı Ulyana Sergeenko’nun sonbahar kış koleksiyonunda yer alan bu parça Rus mafyasına yaraşır nitelikte. Sanki manken podyumun ucunda pardesünün iliklerini açıp içinde gizlediği tonlarca silahla gözleri korkutacakmış gibi bir havası var.

picture_1080p-275072

Sanırım Jeremy Scott Moschino işbirliğinden doğan bu tasarım için fazla bir şey söylememe gerek yok. Baştan ayağa kemerlerden oluşan bu deri elbise tasma kolyesi ile bir sonraki seviyeye atlamayı başarmış.

picture_1080p-275076

Bir önceki elbiseye göre çok daha yumuşatılmış olsa da belinden boynuna kadar uzanan deri tasma kolye/kemeri sivri burun dizüstü çizmeleri ve motorcu ceketi ile ondan çok da aşağı kalır bir yanı yok. J. Scott zariflikten, şirinliğe şirinlikten vamplığa bir kadının girebileceği bütün rolleri tek bir koleksiyonda birleştirmeyi başarmış.

af

Alberta Feretti’nin bu elbisesi için söyleyecek tek sözüm var o da : “Bayıldım!”

lanvin1

Lanvin’in tasarımları neyin etkisinde olursa olsun kısa ve öz. Eğer şirin olacaksa dallanıp budaklandırmadan olur, kötü olacaksa abartmadan gösteriş yapmadan kötü olur. Aslında detaylı incelendiği zaman inanılmaz farklı ya da orjinal bir tasarımı olmayan bu straplez deri elbise tüm bunlara rağmen nefes kesici olmayı başarıyor. Derin yırtmacı ve kalın metal kemeri ile muhteşem görünüyor. Elbiseyi gördüğümde ben Angelina Jolie’nin Maleficent prömiyerinde giydiği elbiseyi anımsadım, sizde de benzemiyor mu?

lanvin

Bu nasıl bir güzellik? Tüy detaylı iri şapka bütün bu kombini birleştiren ve güzelliğini ikiye katlayan parça olmuş. Dirseklerin üzerine çıkan siyah eldivenler, ince askılı derin dekolteli elbise her şeyiyle mükemmel, baktıkça bakasım geliyor elbiseye, şapkaya her şeyine.

picture_1080p-296068

İşte birincilik alanında üstteki Lanvin elbise ile çekişen Elie Saab tasarımı siyah taşlarla bezenmiş bu muhteşem elbise ile yazımı sonlandırıyorum. Yazının sonunda olması onu daha çok beğendiğimden değil yazıyı tuvalet gibi daha ağır bir kıyafetle sonlandırmak. Yoksa gönlümün assolisti Lanvin…

xoxo, madam kişot

5 YORUMLAR

  1. kötü kızlar her yere giderler, gitsinler de artık nedir bu cici hanım kız sevdası. azıcık önü açılsın kötü kızların da yazık dışlan dışlan nereye kadar? tüylü şapka beni benden aldı bu arada…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here