Kupa Kızlarına Müjde

8
1432

Yakın çevremdekiler çok iyi bilir ki ben tam bir kupa kızıyımdır. Annemin koyacak yer yok artıklarına rağmen eğer bir kupayı görünce ona bağlanırsam durmam alırım. Herhalde evdeki kupaların %99’u bana ait. Aslında kupalara bağlı olmak zor iştir bakmayın siz, bir kırılmaya görsünler ben de onlarla beraber kırılır arkalarından yas tutarım, onca yaşanmışlık var nihayetinde aramızda, yeri gelmiş kullanmaya kıyamamış kalemlik olarak kaldırmışım, yeri gelmiş buz gibi kış sabahlarında okula gitmeden önce evden annemi değil de onu görüp ayrılmışım, finallerime beraber hazırlanmışız, Vogue’un yeni sayısını ilk kez beraber okumuşuz, gripken ondan içmişim ilacımı, anneciğimin grip çayını… İşte bu derin bağdan dolayı ben sık sık Etsy, Ebay gibi sitelere girer kupalara bakıp bakıp iç geçiririm niye Türkiye’de yok diye, şimdiki yazım da yine böyle bir serzenişimin sonunda ortaya çıktı umarım beğenirsiniz.

2014-09-07_17h40_56

Aslında sizlerle çok daha fazla “DIY” projesi paylaşmak istesem de günlük hayatın telaşelerinden pek vakit bulamıyorum. Böyle fırsat bulunca da kaçırmadan hemen yapıyorum. Bugün ikinci kendin yap projem ile karşınızdayım. Aslında bu proje o kadar uzun zamandır aklımdaydı ki bu kadar geç yazmış olmama utanıyorum. Kupayı sömestrda, kalemi de haziranda aldım ama ancak ağustosun 15’inde yapmak nasip oldu. Bugüne kadar beklemiş olmamın sebebi ise kalemin kalıcılığından emin olup öyle yazmak istedim sizlere.

10602728_10204680475833192_1844494482_n

Hayalinizdeki kupaya sahip olmak için sadece üç şeye ihtiyacınız var;

 1. Kupa
 2. Porselen Kalemi (Ben Edding 4200 kullandım)
 3. Mikrodalga/Fırın

Kupanın hiçbir niteliğe sahip olmasına gerek yok, bir milyoncularda satılan düz renk kupalardan alabilirsiniz -ben de öyle yaptım- ben kupamı 1,5 liraya almıştım siz de iki lira gibi küçük bir rakama rahtlıkla bulabilirsiniz. Kupanın temiz ve kuru olduğundan emin olmamız çok önemli, bu yüzden başlamadan önce kupayı iyice yıkayıp kurulayın.

Piyasada bir çok porselen kalemi mevcut, ben Cağaloğlu’nda beş altı kırtasiyeye girdim sadece Hakikat Kırtasiye‘de tekli olarak bulabildim, onda da siyahı kalmadığı için tercihim bu yeşilden yana oldu. Fiyatı 4 lira, internet sitelerine koymamışlar ama kırtasiyede hala satılıyor. Kalem fırça uçlu ve uygulaması gayet basit ama benim size önerim daha düz bir kupayı tercih etmeniz benimki eğimli olduğundan yazı yazmak çok daha zor oldu.

Yapılışı:

 • Kupayı yıkayıp durulayın,
 • Yazacağınız ya da çizeceğiniz şeyi önce silinebilecek bir kalemle çizin. (keçeli kalem, kurşun kalem gibi),
 • Porselen kaleminiz ile desenin üzerinden geçin,
 • Yaklaşık yarım saat kadar boyanın tam oturmasını bekleyin,
 • Ve 160°C’de 25 dakika fırınlayın, bu noktada mikrodalganız varsa çok daha iyi olacaktır çünkü, kupanın dönmesi gerekiyor, eğer mikrodalganız yoksa beş dakikada bir çevirmeniz gerek.
 • Kupamız hazır!

IMG_8124

Ben desen olarak en sevdiğim kitaplardan birisi olan Alice Harikalar Diyarı’ndan “We’re all mad here…” sözünü tercih ettim, her ne kadar güzel yazı yazma konusunda pek iyi olmasam da severek kullanıyorum. En merak edilen kısma gelecek olursak; makinede yıkayabilirsiniz ben 23 gündür yıkıyorum gördüğünüz gibi hiçbir şey olmadı. Bence bu proje ile sevdiklerinize çok güzel hediyeler üretebilirsiniz, çocuklarınızın eline birer kupa verip kendi tasarımlarını hayata geçirmenin hazzını yaşatabilirsiniz ve sanal şeylerden uzak bir şekilde gerçek hayatta bir saat de olsa güzel ve kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Daha sık bir şekilde kendin yap yazılarında buluşmak dileğiyle, kendinize iyi bakın…

xoxo,madam kişot

 

8 YORUMLAR

 1. We’re all mad here! Ellerine sağlık. Bi keresinde sıkıntıdan CD kalemiyle denemiştim (sonuç hüsran tabi) bir kalem alıp kendi kupamı yapacağım asap proje ve anlatım için teşekkürler

  • Hiç böyle düşünmemiştim ne güzel bakış açısı o öyle 🙂 İnşAllah bir şey olmaz kupama ama olursa da sağlık olsun ne diyeyim 😀

  • Sonradan benim de hoşuma gitti ama siyah kullanım açısından daha rahat olurdu sanırım :/ hala siyahı aklımda yolum oralara düşerse alırım kesinlikle =)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here