Madam’ın Kitaplığı: İslami Feminizmler

0
677

Genelde okuduğum beğendiğim kitapları Instagram ve Snapchat’te paylaşıyorum. Çoğunlukla bu kitaplar kadın hakları, toplumda cinsiyet ve feminizm ile ilgili oluyor. Son zamanlarda dm’den hem paylaştığım kitaplar sorulmaya başlandı hem de başka önerilerim olup olmadığı bu başlıklarda.

Önerim var hem de bir sürü önerim var, o yüzden daha kalıcı olsun, herkes ulaşabilsin diye buradan paylaşacağım bu kitapları. Yani burada küçük bir “Kadın Kitaplığı” oluşturacağım diyebiliriz. Sizinle sadece okuduğum kitapları paylaşacağım. Ancak bazı kitapları kolileyip kaldırdığım için -evde sadece odamdaki beş raflı küçük bir kitaplığım var o yüzden 3 4 ayda bir kolileyip okuduklarımı kaldırıyorum- internetten aldığım görselleri paylaşıyor olacağım. Aklınıza okumamış gibi bir şey gelmesin diye önden söylemek istedim.

Kadın kitaplığına ilk ekleyeceğim kitap İslami Feminizmler. Kitap İletişim Yayınları’ndan çıkıyor, ben okuyalı bir ya da iki sene oldu sanıyorum. Benim özellikle fikir kitaplarında çevirilerini en çok beğendiğim yayın evi İletişim Yayınları. Çeviri anlamında çok başarılı işlere imza atıyorlar. Belki biraz daha pahalı oluyor kitapları ama farka kesinlikle değiyor.

İlk bu kitabı yazmamın sebebi bir çok insanın İslamiyet ve Feminizm’i bağdaştıramaması. Bunun en büyük sebebinin de her iki konuda da bilgi yetersizliği olduğunu düşünüyorum.

Zahra Ali‘nin derlediği kitapta Avrupalı Müslümanların konu hakkındaki uzun makaleleri yer alıyor. Hepsi İslam ve Feminizm’in kesişimlerini anlatıyor kendi perspektiflerinden. İnsanın ufkunu açan dolu dolu bir kitap.

Bence kitap her Müslüman kadının okuması gereken bir eser. Hatta koliyle kaldırdığıma en çok pişman olduğum kitaplardan birisi diyebilirim. İletişim Yayınları kitabın iç sayfalarının bir kısmını da paylaşmış biraz daha fikir edinmek isterseniz şuradan göz atabilirsiniz. Kitabı en uygun fiyatla Kitapyurdu’ndan satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here