Madam’ın Kitaplığı: Kız Kardeşini Doğurmak

0
113

Buralara güzel bir kitap bırakmayalı ne kadar uzun zaman olmuş. Fark edince çok şaşırdım. Fotoğraf arşivinde Büşra Sanay’ın röportajlarından derlediği kitabı Kız Kardeşini Doğurmak Türkiye’de Ensest Gerçeği gözüme ilişince dedim mutlaka yazmalıyım siteye. Biliyorsunuz ben genellikle kadın kitaplığınızı zenginleştirecek kitaplar yazmaya çalışıyorum.

Sizden de bu konuda hep pozitif dönüşler aldım. Desteğiniz için teşekkür ediyorum. Bugünkü kitabımız adında her şeyi açığa vuruyor. Kız Kardeşini Doğurmak Türkiye’de Ensest Gerçeği bizlerin hep halı altı ettiğimiz, akıl sağlığı yerinde olan insanlar için düşüncesi bile korkunç, sapıkça ve iğrenç olduğu için konuşmaktan hep imtina ettiğimiz bir konuda yaramıza parmak basıyor.

Her ne kadar son yıllarda medyanın yaygınlaşması ve sosyal medya aracılığı ile bireysel medyalaşmanın artışı ile her şeyi daha hızlı duyuyor olsak da söz konusu ensest olduğu zaman bu konular hep bir şekilde kapatılıyor. Üstü örtülüyor. Bir şeyin “ayıp” diye konuşulmaması keşke onun var oluşunu da sonlandırsa. Biz de bir daha hiç açmasak bu konuyu. Sonsuza dek kapansa. Ancak ne yazık ki böyle olmuyor.

Haberler için yaptığı röportajlar sırasında bu konuda ne kadar çok mağdur olduğunu, ancak toplumda ve medyada bir o kadar az temsil edildiklerini fark edince Sanay bunu kitaplaştırmaya karar vermiş. Ve konu hakkında farklı dallardan uzmanlarla görüşmüş. Bana sorarsanız uzmanların öğütleri için bile Kız Kardeşini Doğurmak Türkiye’de Ensest Gerçeği alınıp okunmalı. Hele ki bir ebeveynseniz.

Ben kitabı sinir harpleri, üzüntü ve mide bulantısı ile okumuştum. Bir insan bu denli savunmasız bir canlıya-çocuğa karşı nasıl böylesine vahşi olabilir? İnsanın aklı almıyor… Sizin de bir solukta okuyacağınıza inandığım kitap umarım toplumca bu konuyu göz ardı etmememize yardım eder. Çocukların da beden hakları olduğunu çok masumca olsa dahi dayı, amca, teyze diye herkesin sorgusuz sualsiz dokunarak sevemeyeceğini anlamamızda bize ışık olsun… Kitabı satın almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Madam’ın Kitaplığında yer alan diğer kitap önerilerim içinse sizi şuraya alalım. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın. -xoxo, madam kişot