Madam’ın Kitaplığı: Şeker Portakalı

0
768

Herkese iyi pazarlar nihayet çok uzun zamandır yazmak istediğim bir kategoriyi doldurmaya başlıyorum. Daha önce şu yazımla Kitap kategorisinin açılışını yapmıştık. Kategorinin adı tam içime sinmese de bunu bahane edip iyice geciktirmek istemedim. İlk kitap önerim geçen hafta okuduğum Jose Mauro de Vasconcelos‘in ünlü eseri Şeker Portakalı olacak. Evet birçoğunuzun onlu yaşlarında okuduğu bu nadide kitabı ben daha yeni okudum ve buraya taşımamdan da anlayacağınız gibi çok beğendim.

20150503_145528

fiyat: 17,50 TL

Can Yayınları’nın eski klasik kapaklarının hep hayranı olmuşumdur, düz beyaz üzerine kare içerisinde çizimlerin olduğu hani, Şeker Portakalı‘nın da o haline sahip olmak isterdim aslında, bendeki 116. baskı olsa da 119. baskıya da girmiş kitap. 200 sayfadan oluşan kitap başında oturursanız 2-3 saatte bitiyor. Dili oldukça akıcı ve yalın, Aydın Emeç çeviri konusunda oldukça başarılı bir iş çıkartmış yine.

Kitabı bu kadar geç okumama üzülmedim açıkçası, çünkü bence bir çocuğun okuması için fazla hüzünlü. Ben yer yer gözlerim dolu, yer yer de şırıl şırıl gözyaşlarımı akıtırken buldum kendimi. O yüzden iyi ki bu kadar beklemişim okumak için diyorum. Kitabın konusunu tek cümlede özetle derseniz de cevabım; “Hayata diğerlerinden çok daha farklı bakan küçük bir çocuğun daha yolun çok başındayken derin acılarla tanışıp yoğrulmasının kitabı Şeker Portakalı.” derim. Orta okul ve lise çağlarındaki gençlere armağan edilebilecek çok güzel bir eser. Ben devam kitaplarını da istedim okumak için sabırsızlıkla bekliyorum.

xoxo, madam kişot

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here