Off Shoulder Elbise Dikimi

0
704

Selam! Bloga ilk dikiş yazısını giriyorum çok heyecanlı! Hatırlarsanız yaklaşık iki hafta önce Instagram profilimde video şeklinde paylaşmıştım off shoulder elbise dikilişini. Bugün de buradan paylaşıyor olacağım. Özellikle kalıp kısmının burada daha net anlaşılacağını düşünüyorum. Off shoulder elbise dikimi çok basit ve birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Seçtiğiniz kumaşa göre rahatlıkla günlük ve abiye olarak da dikebilirsiniz.

Bence bu elbiseyi bu kadar güzel yapan şey kumaşım oldu. Kumaşı iki üç ay önce Kadıköy cuma pazarından metresi 8 TL’ye almıştım.  Siz de Off shoulder elbisenizin dökümlü durmasını istiyorsanız benim gibi krep kumaş tercih edebilirsiniz. Daha çok günlük giymek istediğiniz bir şey ise poplin, keten ve ince kot gibi pamuk oranı yüksek ve daha tok kumaşlar kullanabilirsiniz. Ben toplamda 2,5 metre kumaş kullandım.

Kumaş dışında ihtiyacınız olacak bir diğer çey ise ince yassı lastik. Benimkinin genişliği 1/4 inç’ti. Ben önce yuvarlak lastik taktım ama fırfırın duruşu hiç hoşuma gitmedi bu yüzden çıkartıp yassı lastik taktım tekrar. Şimdi gelelim kalıba ve dikiş aşamalarına. 

A: Omuz çevresi

B: Göğüs Çevresi

C: Fırfırın olmasını istediğimiz uzunluk

D: Elbisenin Uzunluğu

 1. AxC ölçülerine dikiş paylarını ekleyip iki adet diktörtgen kesiyoruz.  
 2. BxD ölçülerinde de aynı şekilde iki adet diktörtgen kesiyoruz. Burada beden ölçümüzün iki katını kesiyor olmamız büzgüsünün bol olmasını sağlıyor. Kumaş ne kadar ince ve dökümlü olursa büzgü daha hoş duruyor. Eğer poplin vb kullanırsanız dökümü biraz azaltabilirsiniz.
 3. Beden kısmına gelen diktörtgenleri köşeleri birbiri üzerine gelecek ve dört kat olacak şekilde katlıyoruz.
 4. Kalıpta gösterdiğim gibi üst kenarından 10 cm, sol kenarından da 17 cm ölçüp işaret koyuyoruz.
 5. Bu iki nokta arasını yuvarlak bir şekilde yay gibi çizip kesiyoruz. Böylece kol için elbisemizi oymuş oluyoruz.
 6. Elbisenin yan dikişlerini yapıyoruz.
 7. Kol altını ve eteklerini kıvırıyoruz/overlok yapıyoruz.
 8. Fırfır için kestiğimiz dikdörtgenleri birbirine dikip alt kenarını kıvırıyoruz ve overloğunu yapıyoruz.
 9. İşte bu kısım biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Fırfır ve bedenin üst kısmının ortalarını belirleyip bu iki noktayı birbirine iğneliyoruz. Böylece fırfırımız eşit bir şekilde dağılmış oluyor.
 10. Sonra elbise ve fırfırın kenarlarını beraber kıvırıyoruz. Dikerken yan dikişe gelince biraz boşluk bırakıyoruz.
 11. Omuz çevremizin ölçüsünden 10 cm kısa olacak şekilde lastiğimizi kesiyoruz.
 12. Bıraktığımız boşluktan çengelli iğne yardımıyla lastiğimizi takıyoruz. Diğer uca gelince lastiğin iki ucunu birbirine dikip üst dikiş ile açık bıraktığımız yerleri dikiyoruz.

Off shoulder elbise giyilmeye hazır! Yeni dikişe başlayanların da kolaylıkla yapıp giyebileceği bir elbise işin bütün büyüsü seçilen kumaşta! Bir dahaki yazıya kadar kendinize iyi bakın! –xoxo, madam kişot

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here