Sıkıcı Ders Kitaplarına Panzehir

7
2531

Eminim ki hepiniz sosyal mecralarda yabancıların “Back to School” makyajlarını, DIYlarını, önerilerini vs. görüyorsunuzdur. Bu akım yavaş yavaş Türkiye’ye de sıçramaya başlıyor, birçok kişi yabancı kelimeler kullanılmasından rahatsız olsa da bazen Türkçeleştirilmiş halleri o kadar itici oluyor ki insan mecbur kalıyor. Şimdi kapak fotoğrafında “Back to School DIY’i” yerine “Okula Dönüş Kendin Yapı” kazmak oturgaçlı götürgeçten hallice oluyor. Aranızda bu konuda hassasiyeti olanlar varsa şimdiden açıklamamı yapmış olmak istedim.

edit4

Neyse gelelim bugünkü yazımızın konusuna, Pinterest’te gezinirken denk geldiğim bu DIY projesi benim çok hoşuma gitti ve okula dönüş yazısı olarak yapmalıyım mutlaka dedim kendi kendime, belki okuyanların arasında da benim gibi ders kitabı görünce narkolepsiye yakalanlar vardır da biraz süslü olunca az da olsun şevklenirler diye.

Evdeki düğmeleri döktüğüm zamansa hüsrana uğradım, bir tane bile böyle güzel düğme yoktu. Sonra evde kullanabileceğim şeyler düşünmeye koyuldum ve nikah şekerlerinden kopartılmış çiçekler, kurdele ve süslemelerden kullanmaya karar verdim.Sonra Pinterest’te aşağıdaki kitap ayracı fikrini görünce onu da yapıp paylaşayım dedim.

bookmark

Gördüğünüz gibi çok kolay bir DIY kitap ayracı modeli, yaklaşık bir dakikada bitirebileceğiniz ama çok da güzel görünen bir model.

White-Background-worldnews

İhtiyacınız olan sadece iki şey var; kurdele ve ataç! Önce kurdeleyi ikiye katlıyoruz, sonra 4 numarada gördüğünüz gibi içinden geçiriyoruz, 5 numaralı görselde mümkün olduğunca net göstermeye çalıştım ama fotoğrafları çeken de yapan da ben olunca bu kadar oldu,elimde tuttuğum ucun içinden diğer iki ucu geçiriyoruz ve iyice sıkıyoruz vola! 7. Görseldeki gibi dünya tatlısı bir ayracımız oluyor.

20140913_114137-horz

Kitap veya deftere taktığınız zaman da böyle görünüyor. Bence bu kadar basit bir şey için oldukça iyi bir sonuç.

20140912_160335

Sıradaki üç modelimiz için gerekli malzemeler;

  • istediğiniz hergangi bir süsleme
  • ataç
  • makas
  • silikon tabancası
  • kalem
  • keçe dokulu bir kumaş (ben mutfakta kullandığımız sarı elbezlerinden kullandım)
  • kumaşı keserken kullanmak için yuvarlak bir cisim

20140912_161037-tile

Ayraçların hepsinde bu işlem tekrarlanacağından bunu bir kere anlatıp geçeceğim, keçe dokulu kumaşımızı alıyoruz ve üzerine yuvarlaklar çiziyoruz ben bir kalem kapağından yardım aldım, siz ihtiyaç duymazsanız direk kesebilirsiniz, sonra çizdiğimiz yuvarlakları kesiyoruz bu parçaları ne mi yapacağız biraz daha dayanın hemen anlatıyorum 🙂

2014-09-14_00h55_27 Nikah şekeri vb. de bulabileceğiniz güllerden birini alıyoruz ve sapını kesiyoruz, daha demin kestiğimiz yuvarlakların üzerine silikon sıkıyoruz ve üzerine ataçımızı yerleştiriyoruz, üzerine de gülümüzü koyup birkaç saniye bastırıyoruz, diğer tarafını çevirip oraya da silikon sürüyoruz ve diğer gülümüzü yapıştırıp yine birkaç saniye bekliyoruz.

20140913_114031-tile

 

Ve inanılmaz romantik, vintage esintili bu kitap ayracına kavuşmuş oluyoruz. Shakespeare ve Balzac gibi romantik yazarlarımıza çok yakışır bu ayraç, tabii Fitzgerald’a ve dönemine de 🙂

20140912_161736-tile

 

Aynı işlemleri uyguluyoruz buradaki fark ise arkasını boş bırakmamız eğer sizde iki tane aynı süsten varsa iki tarafına da yapıştırabilirsiniz. Bunda daha çok belli olduğunu düşündüğüm bir başka şey ise sarı daireleri neden yapıştırdığımız, süslemelerimize destek oluyorlar ve kolayca çıkmamalarını sağlıyorlar. Hazır Cadılar Bayramı da yaklaşmışken eğer kutluyorsanız güzel bir hediye olabilir bence siz ne dersiniz?

20140913_114245-tile

Ben balkabaklı ayraçımı güllü olandan çok sevdim sanırım, bir de cadılı süsüm olsaydı mükemmel olurdu 🙂

20140912_161516-tile

Balkabaklı ayraç ile bire bir aynı adımları uyguluyoruz, benim favorim bu oldu. Bu kimin nikah şekerinden bilmiyorum ama çok teşekkür ederim kendilerine sayenizde çok sevdiğim bir ayracım oldu.  Siz de nikah şekerini yedikten sonra çöpe atmak yerine kenara kaldırın, sonunda neye lazım olacağı hiç belli olmuyor.

20140913_113933-tile

Bu harika defter benim can dostumdan bana doğum günü hediyesi kullanmaya kıyamadığım için kenarda duruyor şimdilik, içindeki mükemmel nota bakar mısınız? Favori ayracım ise bu oldu, ataçla olan uyumu rengi duruşu her şeyini çok sevdim.

20140913_113847

Ben hepsini severek kullanmayı planlıyorum, belki biraz da olsa dersleri bana sevimli gösterebilirler…

Yarın bütün ilkokul ve liselerle beraber İstanbul Üniversitesi de eğitim yılını başlatıyor, bense hala “Gitsem miii, gitmesem miii?” diye fal bakıyorum. Ama siz benim gibi olmayın yoksa şu 16 yıllık eğitim hayatı vallahi çekilir dert değil!

***bunları yaparken silikon tabancası ile parmağımı yaktım bu yüzden güllü ayracın fotoğraflarında elim biraz garip duruyor, ben yandım siz yanmayın eldiven takın ya da çok dikkat edin benim gibi su toplamış parmakla gezmeyin bu da son tavsiyem olsun kendinize iyi bakın… 

xoxo, madam kişot

 

7 YORUMLAR

    • bu o kadar eski ki bunu nereden aldığımızı inan hatırlamıyorum. Ama geçenlerde küçük olanını aldık, o çok daha güzel hem sanırım aşırı ısınmadığı için elimi yakmadı hem de daha çabuk ısındı kapama açma düğmesi falan da var çok geliştirmişler yani. Bir milyoncularda nalburlarda tuhafiyelerde vardır. Biz ümraniyede bir tuhafiyeden aldık son aldığımızı 🙂 Beğenmene de çoook sevindim <3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here