The Boxtrolls (Kutu Cüceleri) -cuma ritüeli 30-

0
287

Yeni yılın ilk Cuma Ritüelinden herekese merhaba, bu haftanın ritüel konuğu stop-motion animasyon sevenlerin çok hoşuna gidecek bir film. Animasyonlar ilk çıktığında çocuk filmi bu diye duraksayanlar olsa da artık günümüzde yediden yetmişe herkesin severek izlediği bir kategori haline geldi. Bu haftanın filmi bence küçük çocuklardan çok 8-9 yaş ve üzerinin izlemesi daha uygun olan animasyonlardan.

UKOneSheet

The BoxTrolls yani Kutu Cüceleri favori animasyon filmin Coraline ve yine stop-motion bir animasyon olan Paranorman’ın yapımcılarından, 2014 yılında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda ise Graham Annable ve Anthony Stacchi oturuyor.

Filmin konusuna gelecek olursak; film Viktoryen dönemine ait Peynirkasabası halkının inandığı bir efsane ile başlıyor ve büyük bir tempo ile devam ediyor. Genel olarak bütün çocuk filmlerinde ve öykülerinde olduğu gibi “iyi-kötü” savaşı bu filmde de var. İyi kötü savaşının alt başlığı ise ötekileştirme ve ayrımcılık, bu tarz mesaj içeren filmlerin farkında olmadan eğittiği için çocukları izletilmesi gerek bence, son zamanlarda çizgi filmlerde aşk ve şiddet çok yaygın ne yazık ki. Filmde insanoğlunun kendi hırsları uğruna yaşayan diğer canlıları nasıl yok saydığı ve yok ettiği de çok güzel bir şekilde eleştirilmiş.

Her ne kadar yapım kısmının zorluğundan ötürü günümüzde pek rağbet görmese de ben stop-motion filmlerden daha çok keyif alıyorum. Hatta izleyip de beğenmediğimi hatırlamıyorum hiç. Çocuğunuzla ve ailenizle beraber gönül rahatlığı ile izleyebileceğiniz, renklerin koyuluğuna inat inanılmaz canlı bir hikayeye sahip Boxtrolls uzun zamandır izlediğim en güzel filmlerden birisi, umarım siz de beğenirsiniz.

xoxo, madam kişot