The Hours -Cuma Ritüeli 24-

0
703

Herkese merhaba, bu ay iş güç, sınav derken tarifli ritüel ayı son günlerinde yakalayacak anlaşılan, haftaya mükemmel bir tarifle beraber yepyeni bir cuma ritüeli yer alacak burada ama sıra ona gelene kadar bugünün cuma ritüelini inceleyeceğiz mecburen.

The-Hours-Poster-the-hours-8411486-1024-768

İsteksizmişim gibi göründüğüme bakmayın, bu filmin bendeki yeri bambaşka ve çok sevdiğim bir film. Micheal Cunningham’ın en sevdiğim yazarlardan birisi olan Virginia Woolf‘u anlatan aynı adındaki kitabından uyarlanan film, üç farklı zamanda üç farklı kadının hayatını anlatıyor. Aslına bakarsanız “hayatından memnun olmayan üç kadını” anlatıyor.

2001 ABD, İngiltere ortak yapımı Romantik, Dram filmin yönetmen koltuğunda Stephen Daldry oturuyor. Başrollerini ise üç büyük oyuncu paylaşıyor; Meryl Streep, Julianne Moore ve Nicole Kidman. Film ilk başta biraz takip etmesi zor gibi gözükse de aslında hikayeler arası geçişler gayet yumuşak.

Edebiyata biraz hakimseniz kadın yazarların genelde mutsuz olduğunu bilirsiniz, daha doğrusu kadın erkek yazarların pek de mutlu insanlar olmadığını bilirsiniz. Hayatta bulamadıklarını kendi zihinlerinde aradıklarından mı, yoksa doğuştan her şeyi karamsar görme niteliğine sahip olduklarından mı bilinmez…

Virginia Woolf da pek mutlu bir kadın değildi, etrafında mutsuz olması için bir çok kişinin bir sebep bulamayacağı bir ortamda yaşasa da zihni yazarı bir türlü rahat bırakmamış ki cebine taşları doldurup kendini soğuk suların derinliğine bırakarak sonlandırmış hayatını… Neyse ne diyorduk, evet, film birisi Virginia Woolf olmak üzere üç farklı zamandan, üç farklı kadının Woolf’un Mrs. Dolloway romanı sayesinde kesişen hayatlarını anlatıyor.

Hayat kadın ya da erkek olun hiç fark etmez, hepimiz için çok zor. Ancak, toplumun algısı -ve belki de biz kadınların kırılgan fıtratı- yüzünden tüm bu zorluklar biz kadınlar için daha yoğun, daha hissedilebilir. Bu üç kadının kendi hayatlarının gel-gitleri ile mücadeleleri de kesinlikle iki saatinizi ayırmanıza değer. Benim çok severek izlediğim Saatler filmini umarım siz de beğenirsiniz, kendinize iyi bakın ve haftasonu bol bol dinlenmeye çalışın.

xoxo, madam kişot

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here