Yeterince Su İçiyor Muyuz?

0
1206

Bugün genelde yazdığım konulardan oldukça farklı bir konu hakkında yazacağım, başlıktan da anlayacağınız üzere. %72‘si sudan oluşan yaratıklar olarak yaşamımızın su tüketimi ile ne kadar derinden bir bağı olduğunu hepimiz biliyoruz, peki bunu yeterince ciddiye alıyor muyuz? Yeterince su içiyor muyuz?

 

Havalar her ne kadar dengesiz olsa da gün aşırı çok sıcak oluyor, ya da nemli… Son zamanlarda özellikle tekrar dikkat etmeye başladığım şey de su tüketimim. Ben dışarıda olduğumda cebimdeki parayı suya harcayan birisi olsam da evde genelde masa başında geçen saatlerde su içmek pek aklıma gelmiyor. Birkaç hafta önce “Susuz Muyuz?” adlı bir videoya denk geldim ve suyun önemini tekrar anımsadım. Öncelikle vücudumun ne kadar susuz olduğunu anlamanın yollarını öğrenerek başladım işe, peki vücudumuzun susuz olup olmadığını nasıl anlarız?

Beauty-Main-Dehydration-MWP

Vücudun yeterince su alıp almadığını anlamanın en basit yollarından birisi kulağa biraz iğrenç gelse de idrar rengini kontrol etmek. Normalde idrar renginin şeffafa yakın bir sarı olması gerekirken susuz kaldıkça idrar rengi koyulaşarak kahverengiye kadar ilerleyebiliyor.idrar reYukarıdaki grafiği İngilizce’den çevirdim elimden geldiğince. Eğer su tüketiminizi arttırmanıza rağmen idrar renginizde herhangi bir değişim olmuyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var.glass of beer on a white background

8-glasses-of-water_blue

Az su içmek;

  • baş ağrısı
  • dikkat dağınıklığı
  • sakarlık
  • sinirlilik ve endişe
  • halsizlik gibi günlük yaşam kalitesini düşüren birçok soruna yol açıyor.

Biraz uzunca bir yazı olsa da önemli olduğuna inandığım için gerekli gördüğüm şeyleri size aktarmak istedim. Eğer buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Sıradaki yazıda suyu günlük hayatımıza dahil etmek için deneyerek bulduğum birkaç püf noktayı sizlerle paylaşacağım takipte kalın!

xoxo, madam kişot

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here